Apie improvizacijos taisykles

Improvizacijos taisyklės. Kas tai?

Jei mes sukuriame išgalvotus dalykus scenoje, bet laikomės taisyklių, ar tai iš tikrųjų yra improvizacija?

Galbūt esate girdėję keletą iš šių „taisyklių“ ar patarimų:

- sakyk „Taip“;

- išsiaiškink kontekstą arba VVV (veiksmą, vietą, veikėją);

- neužduok klausimų;

- nesiginčyk;

- venk scenų su pirkėjo - pardavėjo, mokytojo - mokinio santykiu;

- nekalbėk apie dalykus, kurių scenoje nėra;

- neatsuk užpakalio žiūrovams;

- nebūk kvailas;

- jausk emocijas;

- pasilinksmink scenoje.

Atrodo, vargu ar įmanoma įvykdyti paskutinį punktą - linksmintis, kai tiek daug taisyklių.

Taisyklės sukelia daug problemų. Net jeigu ir visų taisyklių laikysitės, tai negarantuoja, kad sukursite įdomią sceną. Jei apie taisykles galvosite scenoje, nebūsite „čia ir dabar“.

Šios „taisyklės“ yra gana paviršutiniškos, bet paprastai suprantamos. Jos šalina nepatyrusių improvizatorių ydas, tokias kaip norą vaidinti saugiai ir nerūpestingai. Jei būsite drąsūs ir jums scenoje viskas rūpės, jūs savaimei sakysite „taip“ iššūkiams, gyvensite vaidinime ir nupiešite erdvę, kurioje esate, drąsiai sakysite, ką tik norite, atsispirsite nuo partnerio sutikdami su jo idėjomis, ieškosite ryšio ir gilių santykių su kitais personažais. Jausite įvairiausias emocijas ir būsite pažeidžiami.

„Taisyklės“ neegzistuoja. Jos yra tiesiog pagalba naujokams suvokti, ko ieškoti scenoje. Būna gerų scenų, kuriose visos taisyklės yra sulaužytos. Būna blogų scenų, kuriose žmonės laikėsi visų taisyklių.

Gyvenkite scenoje, sureikšminkite joje viską, kas nutinka, būkite drąsūs ir partnerio padedami  ieškokite savo ribų. Tuomet bus lengviau pasilinksminti ir reikės mažiau galvoti apie „taisykles“.

Ilgo formato vaidinimai turi sutartinius pavadinimus, pvz., monoscena, makroscena, gėlė, Haroldas, Armando ir kiti. Tai padeda scenoms suteikti tam tikrą struktūrą, kad vaidinant dideliam skaičiui žmonių nekiltų chaosas. Perpratus įvairiausius formatus galima juos ir pamiršti - drąsiai improvizuoti laisvu stiliumi arba net pačiam sugalvoti savo vaidinimo formatą.

Su praktika dingsta visos taisyklės ir formatai - tuomet galite kurti gryną, tyrą improvizaciją be jokių apribojimų!