Subtilios temos, arba kaip neapsisunkinti gyvenimo improvizuojant

Yra daugybė dalykų kuriuos reikia daryti improvizuojant - susikalbėti, klausytis, kurti personažus, naudoti menamus daiktus, jausti emocijas, kalbėti nesąmones, atsiminti informaciją ir dar daugiau. Improvizuoti yra sunku, todėl neverta papildomai apsisunkinti užsikraunant ant pečių slidinėjimą po nepatogias temas. Kad improvizacijos aikštelėje pasilengvintumėte gyvenimą siūlome vengti tam tikrų akligatvių, kuriuose patys esame ne kartą apsilankę.

Visada vengiame žodžiais pakeisti partnerio lytį. Siūlome neapsisunkinti ir neapsunkinti partnerio papildomomis mintimis kaip šioje situacijoje pasielgtų kitos lyties atstovas. Retkarčiais, kai situacija to reikalauja, improvizatorius gali pats pasirinkti savo personažui priešingą lytį, tačiau dažniausiai tai yra daroma trumpom akimirkom ir epizodiniams užėjimams, o ne visam vaidinimui. Jei jūsų trupėje vien tik vyrai ar vien tik moterys, visuomet galite pasikviesti priešingos lyties atstovų, kad atsirastų įvairovė.

Venkite vaidinti įvairias etnines ar seksualines mažumas. Jei pats nesi homoseksualas ar nesi apsuptas homoseksualių žmonių, vargu ar suvaidinsi tikslų homoseksualą, atkartosi jo jausmus ir požiūrį į pasaulį. Jei nepriklausote etninei mažumai greičiausiai suvaidinsite stereotipinį, neskanų etninės mažumos atstovą. Pasirinkite tapti personažais kuriuos suprantate ar bent nujaučiate kaip jie jaučiasi ar galvoja.

Venkite smurto, o ypatingai smurto prieš silpnesnius. Aukšto statuso personažo naudojama galia prieš silpnesnius yra neskani, o fizinė jėga yra dar baisesnė - smurtavimo situacijų juokingomis nepaversite.

Religija su politika yra taip pat vengtina. Tai yra subtilios temos, kuriose galima sukurti nepatogias ir neskanias situacijas, kurios paliks kartėli tiek improvizatoriams scenoje, tiek žiūrovams auditorijoje ilgam laikui. Neturint stiprių įgūdžių kurti personažus ar vystyti įdomias temas, kad įkrisite šabloniškas ir stereotipines situacijas.

Stereotipų naudojimas improvizuojant gali nuliūdinti ir įskaudinti žiūrovus kurie priklauso specifiniai jautriai žmonių grupei. Netgi per trupių treniruotes verta stabdyti vaidinimus jiems dar net neįsivažiavus jei jie užkabina kokią nepatogią ar jautrią temą, kad susidarytų įprotis to vengti. Be stereotipinių temų yra dar milijardai kitų, kurias galima ištirti.

Nepatogių, intymių temų prilietimas taip pat apsunkina improvizatorių darbą, negana to kad reikia atlikti daugybę dalykų, jiems papildomai tenka galvoti kaip nepaversti vystomos temos neskania, kaip išsukti uodegas ir subtilią temą paversti komiška.

Labai patyrę improvizatoriai gali sau leisti retkarčiais prisiliesti prie lytiškumo, politikos ar religijos, nes jie greičiausiai sugebės kartu, pasinaudodami komandos darbu sąmoningai pasukti personažą nuo stereotipų. Jei trupės nariai ar improvizacijos grupės studentai vienas kito stipriai nepažįsta ir scenoje nėra sąmoningi, jiems greičiausiai nepatogių situacijų pakreipti ar išsukti nepavyks, todėl geriau jų net nepradėti.

Improvizatorius vaikštantis ant keturių iškištu liežuviu ne visuomet sužavi publiką savo šuniškumu. Jei vaidinant prireikia gyvūno, ne visuomet reikėtų kolegoms išbėgti ir būti gyvūnu. Kai improvizatorius pasako,” o koks gražus kačiukas”, o į sceną įropoja 90kg sveriantis kolega, tai atitraukia visą dėmesį ir greičiausiai visi žiūrovai net pamiršta apie ką personažai scenoje kalbėjo - pakeičiama vaidinimo tema, sunaikinamas iki tol sukurtas darbas. Dažniausiai tokiose situacijose galite tiesiog naudoti menamus gyvūnus.

Gyvūnus galima suvaidinti jei jie padeda vaidinimui ir yra labai svarbūs, tačiau jei esate gyvūnas stenkitės būti antrame ar trečiame plane, arba pasirodykite tik trumpam epizodui. Stenkitės kad gyvūnai netaptų pagrindiniais veikėjais personažų-žmonių vaidinime. Galite gyvūnus drąsiai vaidinti jei esate gyvūnai gyvūnų pasaulyje. Galite būti mitologinėmis kalbančiomis pabaisomis sukurtuose fantazijos pasauliuose.

Na o jei paslystate ir patenkate į nepatogias situacijas, elkitės tiesiog žmogiškai, elkitės taip kaip žmonės toje specifinėje situacijoje elgtųsi. Jei tampate kunigais, elkitės taip kaip elgtumėtės pats būdamas kunigu. Jei tampate homoseksualu, elkitės taip kaip elgiatės kasdien ir nepridėkit bereikalingų prieskonių. Jei esate vyras ir tampate moterimi, nebūkite buka blondinė, o elkitės kaip protinga moteris.

Jei turite daug patirties improvizacijoje, galite su savo trupe leisti sau pabandyti eksperimentuoti ir laužyti aukščiau išvardintus patarimus, tačiau mes įspėjame, kad galimybė iškepti kažką prisvilusio yra labai didelė. Mes agituojame visus naudoti improvizaciją kaip skanų, komedijos įrankį, tačiau jei jūsų tikslas būtų šokiruoti ar kurti groteską, meskite visus aukščiau išvardintus patarimus per langą ir tiesiog nerkite į baisybes. Galbūt tai taps jūsų vizitine kortele ir jūs su savo ekstravagancija bei keistais improvizacijos skoniais tapsite kažkuo išskirtiniu.

Svarbu kad ir ką darytumėte improvizacijos aikštelėje jums patiems teiktų malonumą.